Atrakcje w okolicy

Piwne i muzyczne SPA Oderberg

Chcielibyśmy zaprosić Państwa do Piwnego i Muzycznego SPA Oderberg, które znajduje się w przepięknie urządzonych wnętrzach piwnicy naszego drugiego Hotelu - Pod Zielonym Dębem, który znajduje się 300 m od "Zamku", przy ryneczku urokliwego Starego Bogumina. Więcej szczegółów na http://www.oderberglazne.cz/pol.html
 

Zamki, pałace

Pałac w Szylerzowicach (4km)
Zamek w stylu klasycystycznym, przebudowany później w duchu pseudobarokowym. Miejscowe dobra wraz z zamkiem - pałacem z XVIII w. latach 1845-1938 należały do wiedeńskiej gałęzi rodziny Rothschildów. Po wojnie obiekt zaczął służyć jako ośrodek wychowawczo-edukacyjny dla dzieci i młodzieży. Odbywają się tu także imprezy komercyjne. Park otacza rozległy park w stylu angielskim pełen rzadkich drzew i krzewów z całego świata oraz jedno z największych pól golfowych w Republice Czeskiej. 
Więcej na www.zameksilherovice.cz.

Pałac w Krzyżanowicach (8km)
Neogotycki pałac powstały na początku XVIII w. W przeszłości w pałacu gościli wybitni goście, m.in. w latach 1794-1796 przebywał tu Ludwig van Beethoven, a w latach 1843-1848 Franciszek Liszt. W 1856, za sprawą księcia Karola von Lichnowski, pałac został przebudowany w stylu neogotyckim oraz wzniesiono murowaną bramę wjazdową. W 1930 książę Wilhelm von Lichnowsky sprzedał posiadłość siostrom ze Zgromadzenia Franciszkanek, które założyły w nim klasztor i dom opieki. Franciszkanki do dziś sprawują pieczę nad pałacem. 
Więcej na www.krzyzanowice.pl.

Zamek Śląski w Ostrawie (10km)
Zamek postawiony został w XIII w. przez książąt z opolskiej linii Piastów. W XVI w. przebudowany na styl renesansowy. Odnowiony po pożarze z 1872 r. Gruntownie odnowiony w XXI w. poza funkcją ekspozycyjną służy dziś celom kulturowym. 
Więcej na www.slezskoostravskyhrad.cz.

Pałac w Kokoszycach (11km)
Barokowy pałac z XVIII wieku. Przez lata pałac był prywatną rezydencją kolejnych właścicieli Kokoszyc, aż do roku 1928, kiedy to został odkupiony i przekształcony w Dom Rekolekcyjny przez katowicką kurię metropolitarną. 
Więcej na www.kokoszyce.archidiecezja.katowice.pl.

Ruiny zamku w Tworkowie (12km)
Zamek wzniesiono tu w drugiej połowie XVI wieku. Pierwotnie renesansowy wzniesiony na planie podkowy z dziedzińcem wewnątrz. Po 1872 roku popadł w ruinę. Do dziś zachowały się korpusy skrzydeł oraz barokowa kaplica. 
Więcej na www.krzyzanowice.pl.

Pocysterski zespół klasztorno-pałacowy w Rudach Raciborskich (27km)
Zabytkowy romańsko-gotycki zespół opactwa cysterskiego powstały w XIII w. W skład zespołu wchodzi gotycki kościół Wniebowzięcia NMP (od 2009bazylika mniejsza), który został przebudowany na przełomie XVII i XVIII wieku w stylu barokowym. Podczas działań wojennych w 1945 roku został poważnie zniszczony przez pożar. Po wojnie odrestaurowano kościół, w którego wnętrzu odtworzono gotycki wystrój.
Więcej na www.rudy-opactwo.pl.

Pałac w Krawarzach (33km)
Barokowy pałac z XVIII w., którego częścią jest także kaplica archanioła Michaela z monumentalną freską sufitową i pięknym ołtarzem. Freska jest dziełem F. I. Ecksteina, jednego z głównych twórców barokowych malowideł ściennych na Morawach i na Śląsku. Zamek otacza 20-hektarowy park wybudowany w stylu angielskim, z dwóch stron ograniczony strugami, które wraz ze sztucznymi stawami dodają terenowi romantyczności i szczególnego uroku.
Więcej na www.kravare.cz.

Zamek w Krowiarkach (35km)
Jeden z najpiękniejszych zachowanych do dziś na ziemi raciborskiej. Otoczony ogromnym parkiem, w którym znajduje się mauzoleum Donnersmarcków, wyszedł z wojny cało i dopiero po jej zakończeniu popadał w ruinę. Najpierw znajdowała się tu komendantura radziecka, potem m.in. dom dziecka oraz sanatorium. W końcu jednak zamek opustoszał. Dziś jest odnawiany. Więcej na www.krowiarki.org.

Grodziec nad Morawicą (56km)
Zamek pochodzi z XIIIw. Na przełomie XVI i XVII wieku został przebudowany w stylu renesansowym. Po pożarze w 1796 dokonano przebudowy zamku, a w jego okolicy założono park w stylu angielskim. Hradec za sprawą swych panów stał się ważnym ośrodkiem kultury, szczególnie w dziedzinie muzyki. W zamku przebywał Ludwig van Beethoven a także Niccolo Paganini i Ferenc Liszt. Do dziś jest tu organizowany konkurs "Hradec Beethovena". Dzisiaj w Hradcu zobaczyć można 2 zamki - Zamek Czerwony nawiązujący do średniowiecza oraz pobliski renesansowy Zamek Biały, niedawno pięknie odrestaurowany.
Więcej na www.zamek-hradec.cz.


Pobliskie miasta

Bohumin (500m)
Miasto stanowiące niegdyś całość z Chałupkami, od „Zamku” oddzielone jedynie rzeką. Bohumin to miejsce bez kompleksów, zachęcające zarówno dla aktywnego wypoczynku (baseny, squash, siłownie, ścieżki rowerowe) , jak i do spędzenia czasu w jednej z przyjemnych knajpek. 

Ostrava (8km)
Trzecie największe miasto Republiki Czeskiej stanowczo odbiegające od stereotypu „poprzemysłowej dziury”. Kusi zabytkami doby przemysłowej, bogatym życiem kulturowym oraz rozrywkowym. 

Wodzisław śl. (15km)
Kameralne górnośląskie miasto na prawach powiatu z zabytkową starówką. 

Racibórz (25km)
Niegdyś jedno z ważniejszych górnośląskich miast, skrupulatnie odzyskuje zatracony po 1945r. urok. W mieście znajduje się wiele okazałych, gotyckich budowli sakralnych. 

Rybnik (29km)
Dynamiczne i nowoczesne miasto już od dawna lokujące się na szczycie rankingów miast polskich w swej kategorii ludnościowej. Stolica subregionu zachodniego województwa śląskiego. Pełne zieleni i tętniące życiem. 

Opava (40km)
Urokliwa stolica Czeskiego Śląska, pełna zabytków, zieleni i przytulnych knajpek.


Zabytki industrialne i militarne

Fortyfikacje w Boguminie oraz w Darkowiczkach koło Hulczyna (2km)
Na terenie miasta Bohumin znajdują się bunkry, o które dba grupa miejscowych zapaleńców wspieranych przez włodarzy miasta. W Darkowiczkach zwiedzać można muzeum umocnień wojskowych, na miejscu regularnie urządzane są inscenizacje oraz zloty zabytkowych pojazdów militarnych.
Więcej na www.szmo.cz.

Browar Ostravar (10km)
Istnieje od 1898 r. W roku 2000 w starej warzelni urządzono muzeum browarnicze. Zwiedzając ze specjalistycznym wykładem, możecie się Państwo zapoznać z poszczególnymi procesami warzenia piwa. 
Więcej na www.ostravar.cz.

Landek (12km)
Największe muzeum górnictwa w Republice Czeskiej.  W roku 1992 Landek otrzymał status pomnika przyrody. To teren znany na całym świecie z punktu widzenia geologii, archeologii, historii, geografii i górnictwa. To właśnie za sprawą połączenia zabytku technicznego – muzeum górnictwa – z pomnikiem przyrody – góra Landek – miejsce to zyskuje swą niepowtarzalność i atrakcyjność. Landek znany jest na świecie także dzięki Landeckiej Wenus – 46 mm figurce kobiety wykonanej z żeleziaka czerwonego. Swoją zgrabną, prawie kubistyczną postawą wyróznia się ona spośród typowych paleolitycznych figurek Wenus. 
Więcej na www.landekpark.cz.

Zabytkowy szyb „Ignacy” (25km)
Główną atrakcją skansenu są 2 maszyny parowe z 1900 oraz z 1920 roku. Od 19 października 2006 zabytkowa kopalnia "Ignacy" znajduje się na trasie Szlaku Zabytków Techniki. Na terenie kopalni znajduje się wieża ciśnień, obecnie wykorzystywana jako punkt widokowy. 
Więcej na www.zabytkitechniki.pl.

Inne atrakcje

ZOO Ostrava (10km)
Duży ogród zoologiczny z wieloma gatunkami zwierząt. 
Więcej na www.zoo-ostrava.cz.

Ulica Stodolní w Ostravie (10km)
„Ulica która nigdy nie śpi” – słynna na całą Europę ulica rozrywki. Ponad 70 lokali usytuowanych wzdłuż jednej ulicy oraz jej odnóg. restauracje, klimatyczne puby oraz dyskoteki.
Więcej na www.stodolni.cz.

Park miniatur Ostrava (10 km)
W centrum wstawienniczym Černá louka znajdują się 34 modele najsławniejszych europejskich budowli świata w skali 1:25.
Więcej na www.svetminiatur.cz.

Wieża widokowa Ostrava (10km)
Ratusz ostrawski posiada najwyższą ratuszową wieżę widokową (85,6 m). Z platformy widokowej znajdującej się na wysokości 72 metrów przy dobrej pogodzie oglądać można pasma Beskidów i Jesioników, ziemię opawską oraz przygraniczne tereny w Polsce.

Gotycki szlak sztuki sakralnej ziemi raciborskiej (25 km)
W XII i XIII wieku Racibórz był stolicą księstwa opolsko-raciborskiego, dzięki temu spośród śląskich miast tylko Wrocław może się poszczycić większą od Raciborza reprezentacją średniowiecznych świątyń gotyckich.
Więcej na www.goraciborz.pl.